Wokół premiery „DyBBuka”

NIEZWYKŁY SEANS FILMOWY: DYBUK" (1937)

Film w reżyserii Michała Waszyńskiego zrealizowany został w języku jidysz na podstawie sztuki „Dybuk” Szymona An-skiego. Na motywach tego samego dramatu Artur Pałyga i Paweł Passini przygotowują w Teatrze Polskim spektakl „DyBBuk”, przenosząc klasyczną historię miłości Lei i Chanana w czasie i przestrzeni oraz wzbogacając ją o wątki zaczerpnięte z historii bielskich żydów.

Projekcja filmu będzie wprowadzeniem w świat kultury i mistyki żydowskiej, do której odwołują się także twórcy bielskiego przedstawienia.

Krótką prelekcję przed seansem wygłosi Andrzej Dutka – prezes najstarszego w Polsce Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kogucik”.

1 marca (środa), godz. 19.00

Mała Scena Teatru Polskiego

Czas trwania: 100 minut

WSTĘP WOLNY

O filmie:

Dwaj przyjaciele Nisson i Sender ślubują, że połączą małżeństwem swe nienarodzone jeszcze dzieci. Nisson przedwcześnie umiera, pozostawiając syna Chanana; bogaty Sender ma córkę Leę, ale nie chce pamiętać o ślubowaniu, chociaż młodzi się kochają. Pragnie wydać ją bogato za mąż. Zrozpaczony Chanan próbuje za pomocą magicznych zabiegów wytworzyć złoty kruszec, wzywa szatana; ginie trafiony piorunem. Dybuk, czyli dusza zmarłego, wstępuje w Leę w dniu jej ślubu. Cadykowi udaje się go wypędzić, Lea jednak umiera, łącząc się z ukochanym.

„Dybuk” – czteroaktowy dramat Salomona Zajnwela Rapaporta (Szymona An-skiego) – opublikowany w Wilnie w 1922 roku, osiągnął międzynarodową sławę. Liczne adaptacje sceniczne, filmowe i telewizyjne, utwory muzyczne, a nawet opera wystawiona w La Scali potwierdzają niezwykłość utworu, w którym pokazane zostały obyczaje i obrzędy religijne chasydów. Wznosi on ludową legendę do poziomu mitu.

Źródło: Donata Zielińska, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996

 

PATRYCJA DOŁOWY - WIDOCZKI 

1−10 marca, działania performatywne na terenie miasta

Na niewielkich gipsowych fragmentach artystka wywołuje stare zdjęcia. Uwiecznieni na nich ludzie nie są powszechnie znani. Swoje prace Patrycja Dołowy zakopuje w różnych miejscach miasta. Jeśli zaintrygowani działaniem przechodnie zatrzymują się i chcą opowiedzieć swoją historię, artystka umawia się z nimi na spotkanie, a usłyszaną opowieść łączy z kolejnym zdjęciem utrwalonym w gipsowym odlewie, który zakopie w wybranym punkcie miasta. W Bielsku-Białej punktem wyjścia dla działań Patrycji Dołowy będą historie przywoływane podczas pracy nad przedstawieniem „DyBBuk” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, którego premiera odbędzie się 11 marca.

 

SPOTKANIE WPROWADZAJĄCE: POMIĘDZY DWOMA ŚWIATAMI 

Wyjątkowe spotkanie przedpremierowe z twórcami spektaklu oraz znawcą kultury żydowskiej, dr. Jackiem Proszykiem. W rozmowie postaramy się rozwiązać zagadkę, dlaczego właśnie Bielsko-Biała i dlaczego „DyBBuk”. Poznamy inspiracje twórców oraz szczegóły dotyczące ich pracy, odkryjemy skrawki fascynujących bielskich historii, które na naszych oczach ożyją w spektaklu.

W dyskusji udział wezmą: dr Jacek Proszyk (znawca kultury żydowskiej), Paweł Passini (reżyser spektaklu) oraz Artur Pałyga (autor tekstu).

Prowadzenie: Piotr Ryncarz

6 marca (poniedziałek) godz. 18:00

Mała Scena Teatru Polskiego

WSTĘP WOLNY

 

PREMIERA STUDENCKA

Zapraszamy na premierę studencką spektaklu pt. "DyBBuk", czyli tańsze bilety oraz spotkanie z aktorami i  twórcami po przedstawieniu.

15 marca (środa) godz. 19:00

Duża Scena Teatru Polskiego

Cena biletu: 20 zł (do kupienia wyłącznie w kasie teatru)

 

 

 

Utworzono: 19.02.2017 - 18:31