Szymon Bogacz

Od sierpnia 2015 r. kierownik literacki Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (wcześniej, od września 2014 r. dramaturg tego samego Teatru), studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa. Jest także absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Napisał kilkanaście dramatów, które doczekały się kilku realizacji scenicznych. W 2015 roku na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyła się premiera spektaklu „Karskiego Historia Nieprawdziwa” w reż. Julii Mark. Spektakl ten został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem w kategorii najlepszy spektakl teatralny. Wcześniej na podstawie tego samego tekstu powstało słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia emitowane w radiowej Trójce, za które otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia - „Talanton” za debiut dramaturgiczny.

Wraz z Zuzanną Bućko napisał jeden z odcinków słuchowiska teatralnego SŁUCHAJ! – „JASIEK I… WIRUS” dla Wrocławskiego Teatru Lalek, a także dramaty „Cudownie, Wundervoll, Úžasny”, „Klara Zach. Rekonstrukcja”, „Dietl. Osiem scen obrazujących” i tekst „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą”, który zrealizowali wspólnie w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (na podstawie „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej).

Jednym z ostatnich projektów, które zrealizował wraz z Zuzanną Bućko był tekst „Hanno Reitsch, kochamy cię!/nienawidzimy cię!” o nazistowskiej pilotce, która urodziła się oraz stawiała pierwsze lotnicze kroki w Jeleniej Górze. Dramat miał zostać zrealizowany na deskach Teatru jeleniogórskiego w reżyserii autorów jednak ze względu na niechęć miasta do poruszanego tematu, produkcja została odwołana. W lipcu odbyło się czytanie performatywne sztuki w hangarze na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim, gdzie niegdyś lotnictwa uczyła się Hanna Reitsch.

Obecnie wraz z Zuzanną Bućko pracuje nad tekstem „II Odsiecz Wiedeńska, czyli 1100 lat chrześcijaństwa Polskiego” oraz nad spektaklem o Andrzeju Zausze, koprodukcji Fundacji Serca Bicie oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W październiku rozpoczynają pracę dramaturgiczną nad spektaklem „Szaberplac. Moja miłość” Szymona Bogacza w reż. Tanji Miletic we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (premiera: 14 stycznia 2017 r.).

Szymon Bogacz pisał także skecze do Kabaretu na Koniec Świata w Warszawie, wydał książkę „Koło kwintowe” (wydawnictwo W.A.B., 2009), za którą został nominowany do dolnośląskiej nagrody kulturalnej WARTO (w 2010 roku), pisze scenariusze filmowe i pracuje nad kolejną książką. Dwukrotny finalista ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną („Zakład doświadczalny Solidarność”, „W imię Ojca i Syna”) oraz laureat wielu konkursów dramaturgicznych. Jego sztuki ukazywały się w miesięczniku „Dialog”. W przeszłości uczył muzyki, pracował na stanowisku copywritera oraz doradzał klientom Leroy Merlin w dziale farb i lakierów.

Powiązane spektakle